آیا می توان لکه های نیکوتین را از روی دندان ها پاک کرد؟

عوامل متعددی می توانند باعث تغییر رنگ دندان ها شوند. یکی از این عوامل، نیکوتین (nicotine) است. خوشبختانه، روش های مختلفی برای درمان این مشکل وجود دارد. در ادامه این مقاله، به این روش ها می پردازیم.

آیا نیکوتین احتمال ایجاد لکه بر روی دندان ها را افزایش می دهد؟

کشیدن سیگار یا جویدن تنباکو احتمال ایجاد لکه بر روی دندان ها را افزایش می دهد. زمانی که از محصولات حاوی نیکوتین استفاده می کنید، به مرور زمان دندان ها زرد رنگ می شوند. ممکن است استفاده مستمر از این محصولات باعث شود که دندان ها تیره و قهوه ای به نظر بیایند.

آیا آسیبی که نیکوتین به دندان ها می زند فقط جنبه ظاهری دارد؟

ایجاد لک بر روی دندان ها تنها مشکلی نیست که محصولات نیکوتینی می توانند به وجود بیاورند. استفاده مکرر از نیکوتین بر روی لثه ها نیز تاثیر می گذارد. به علاوه، کشیدن سیگار می تواند سیستم ایمنی بدن را نیز ضعیف کند. در نتیجه، در افرادی که نیکوتین مصرف می کنند، درمان عفونت های دندان و لثه ها دشوار تر می شود.

در مقایسه با افرادی که سیگار نمی کشند، افراد سیگاری با احتمال بیشتری به بیماری لثه دچار می شوند. همچنین، در این افراد زمان بیشتری طول می کشد تا عفونت برطرف شود و لثه ها بهبود یابند.

روش های سفید کردن دندان ها

راه های مختلفی برای از بین بردن لکه های روی دندان ها وجود دارد. روشی که باید برای سفید کردن دندان ها انتخاب کنید، به چندین فاکتور بستگی دارد:

  • شدت لکه ایجاد شده
  • هزینه ای که مایلید برای از بین بردن لکه ها بپردازید
  • میزان ماندگاری درمان انجام شده روی دندان ها
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  سبز رنگ شدن دندان ها و نحوه درمان آن

به طور کلی، سه روش اصلی برای سفید کردن دندان ها وجود دارد:

  • سفید کردن تخصصی دندان ها توسط دندانپزشک
  • کیت های سفید کننده دندان خانگی
  • درمان های خانگی
از بین بردن اثرات سیگار روی دندان

از بین بردن اثرات سیگار روی دندان

سفید کردن تخصصی دندان ها توسط دندانپزشک

اگر درمان های خانگی و کیت های سفید کننده نتیجه مطلوبی برای دندان های شما نداشته اند، می توانید برای سفید کردن تخصصی دندان هایتان به دندانپزشک مراجعه کنید. به طور کلی، قبل از سفید کردن دندان ها به هر روشی، باید با دندانپزشک خود مشورت نمایید.

کشیدن سیگار باعث ایجاد لکه های عمیق بر روی همه دندان ها می شود. در افراد سیگاری، کیت های سفید کننده و روش های خانگی تقریبا بی اثر هستند. بهترین روش سفید کردن دندان ها برای این افراد، مراجعه به دندانپزشک است.

سفید کردن تخصصی دندان ها در کلینیک دندانپزشکی

لکه های نیکوتینی معمولا طی این روش از بین می روند. طی این پروسه، محلول پراکسید روی دندان ها قرار می گیرد و نور بسیار قوی به دندان ها تابانده می شود. این پروسه اصلا دردناک نیست و بین 15 دقیقه تا یک ساعت طول می کشد.

استفاده از کیت سفید کننده دندان اختصاصی

یکی از روش های موثر برای سفید کردن دندان ها، استفاده از سینی هایی است که به طور اختصاصی برای دهان و دندان های شما طراحی شده اند. باید محلول 10 درصد پراکسید کاربامید را در داخل این سینی ها بریزید و سپس سینی ها را در دهان قرار دهید. از مزایای این روش می توان به عدم حساس شدن دندان ها و بافت های اطراف اشاره کرد. این محلول برای مدتی بر روی دندان ها باقی می ماند. به همین دلیل، حتی لکه های عمیق و تیره از بین خواهند رفت.

سفید کردن تخصصی دندان ها نزد دندانپزشک، سریع تر انجام می شود. البته، در مواردی که لکه ها تیره و عمیق هستند، ممکن است نیاز باشد هم دندانپزشک به صورت تخصصی در کلینیک دندان ها را سفید کند و هم از کیت های خانگی استفاده شود. در صورت مراقبت درست از دندان ها، اثر این پروسه تا حدود 3 سال باقی می ماند. اما در افراد سیگاری، ماندگاری پروسه انجام شده حدود یک سال است.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آیا سردرد میگرنی می تواند باعث ایجاد دندان درد شود؟

مراجعه منظم به دندانپزشک برای انجام چکاپ و جرم گیری، از ایجاد لکه های عمیق و تیره جلوگیری می کند. پس، بهتر است هر شش ماه به دندانپزشک مراجعه نمایید. در واقع، تمیز نگه داشتن دندان ها احتمال ایجاد لکه ها را کاهش می دهد. اگر دندان ها تمیز باشند، پروسه سفید کردن دندان ها نیز بهتر انجام می شود. در واقع، برای انجام پروسه سفید کردن دندان ها، ابتدا باید پلاک و تارتار جمع شده در اطراف دندان ها را از بین برد. در این صورت، دندان ها به طور یک دست سفید می شوند. به همین دلیل، دندانپزشک قبل از سفید کردن دندان ها، پروسه جرم گیری را انجام می دهد.

از بین بردن اثرات سیگار روی دندان

از بین بردن اثرات سیگار روی دندان

محصولات سفید کننده دندان، بدون نیاز به نسخه دندانپزشک

می توانید برخی از محصولات سفید کننده دندان را، بدون نیاز به نسخه دندانپزشک تهیه کنید. این محصولات انواع مختلفی دارند؛ برای مثال، ژل ها و چسب های سفید کننده. این محصولات نیز می توانند تا حدی لکه های ناشی از نیکوتین را از بین ببرند. البته، باید در مصرف ژل ها و محصولات سفید کننده دقت داشته باشید؛ چراکه استفاده بی رویه از آن ها می تواند به دندان ها آسیب بزند. هنگام استفاده از این محصولات، باید از دستورالعمل آن ها پیروی کنید تا مشکلاتی مانند حساس شدن دندان ها یا التهاب لثه پیش نیاید.

قبل از انجام روش های خانگی برای سفید کردن دندان ها، با دندانپزشک خود مشورت کنید. تغییر رنگ برخی از دندان ها به این دلیل است که عصب آن ها آسیب دیده و یا از بین رفته است. در این حالت، سفید کردن دندان ها درمان مناسبی نیست.

همچنین، اگر روی دندان هایتان روکش، ونیر یا پرکردگی وجود دارد، باید بدانید که روش های عادی سفید کردن دندان ها جواب نخواهد داد. بنابراین قبل از از بین بردن لکه دندان ها باید به این مسئله توجه داشته باشید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  بوی بد دهان

اگر محلول های سفید کننده دندان برای مدتی با لثه ها در تماس باشند، لثه ها دچار سوختگی می شوند. البته، این سوختگی ها به مرور زمان بهبود پیدا می کنند و آسیب دائمی به لثه ها و ساختمان دندان ها وارد نمی شود.

دیگر روش های خانگی

جوش شیرین و پراکسید

مسواک زدن دندان ها با جوش شیرین و چند قطره پراکسید می تواند به سفید شدن دندان ها کمک کند. چند قطره هیدروژن پراکسید به جوش شیرین اضافه کنید تا خمیری شکل بگیرد. سپس خمیر را روی دندان ها قرار دهید و دندان ها را با مسواک به آرامی تمیز کنید. جوش شیرین و پراکسید هیدروژن، هر دو اثر سفید کنندگی دارند. باید در استفاده از این خمیر دقت زیادی داشته باشید. توصیه می شود خمیر تنها به مدت 30 ثانیه روی دندان ها باقی بماند؛ در غیر این صورت، ممکن است دندان ها آسیب ببینند.

پس از کشیدن سیگار، مسواک بزنید

اگر سیگار می کشید، باید توجه بیشتری به بهداشت و سلامت دندان هایتان داشته باشید. بلافاصله پس از کشیدن سیگار، دندان های خود را مسواک بزنید تا مواد شیمیایی روی دندان ها باقی نماند و به مینای دندان ها آسیب نرساند.

دهانشویه و مسواک زدن

یکی دیگر از روش های سفید کردن دندان ها، مسواک زدن به همراه دهانشویه است. برای اینکار، دهانشویه را در دهان خود نگه دارید و مسواک را به آرامی روی دندان ها بکشید.

شست و شوی دهان با پراکسید هیدروژن

مقدار بسیار بسیار کمی از هیدروژن پراکسید را با آب رقیق کنید. سپس، دهان خود را با این محلول شست و شو دهید. با انجام این کار می توانید به آسانی لکه های زرد رنگ روی دندان ها را از بین ببرید.

از بین بردن اثرات سیگار روی دندان

از بین بردن اثرات سیگار روی دندان

کلام آخر

اگر سیگار می کشید یا از محصولات حاوی نیکوتین استفاده می کنید، باید توجه بیشتری به سلامت و بهداشت دندان هایتان داشته باشید؛ مخصوصا اگر می خواهید از ایجاد لکه بر روی دندان ها جلوگیری کنید. اگر لکه های نیکوتین بر روی دندان هایتان تشکیل شده است، اصلا نگران نباشید. خوشبختانه، روش های متعددی برای سفید کردن دندان ها وجود دارد. قبل از انجام هر یک از این روش ها، باید با دندانپزشک خود مشورت نمایید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code