نقش دهانشویه در کنترل خونریزی لثه

خونریزی لثه در واقع یکی از نشانه‌های تشکیل پلاک و بیماری لثه است. به همین منظور رعایت بهداشت دهان و دندان اولین قدم برای پیشگیری از خونریزی لثه و مشکلات و بیماری‌های مربوط به آن خواهد بود. مسواک زدن و همچنین استفاده از نخ دندان می‌تواند به بهداشت دهان و دندان کمک زیادی کند، اما استفاده از دهانشویه می‌تواند بسیار اثربخش‌تر باشد؛ چرا که دهانشویه‌هایی که برای خونریزی لثه از آن‌ها استفاده می‌شود قادر خواهند بود تمامی باکتری‌های بیماری‌زا را که باعث به وجود آمدن خونریزی درون لثه می‌شود از بین ببرند. استفاده از دهانشویه در کنترل خونریزی لثه نقش مهمی را ایفا می‌کند.

خونریزی لثه به چه دلیلی رخ می ‌دهد؟

خونریزی لثه و التهاب آن که باعث به وجود آمدن بوی بد دهان نیز می‌شود، از نشانه‌های بیماری لثه است. در برخی از مواقع علاوه بر خونریزی لثه، در افراد مشاهده می‌شود که احساس طعم بدی در دهان دارند یا متوجه لق شدن و جابه‌جایی دندان‌ها می‌شوند. نکته‌ای که بسیار مهم و حائز اهمیت است این است که به هیچ عنوان نباید خونریزی لثه را امری طبیعی دانسته و نسبت به آن بی‌توجه بود؛ چرا که خونریزی لثه می‌تواند زنگ هشداری برای به وجود آمدن بیماری‌های دهان و از دست دادن دندان باشد.

از آنجایی که بسیاری از بیماری‌ها به دلیل به وجود آمدن پلاک بر روی دندان به وجود می‌آیند، در صورتی که پلاک‌های روی دندان از بین نروند؛ این پلاک سفت شده و به بافت زیر لثه انتقال می‌یابد. در نهایت منجر به بروز یک بیماری به نام بیماری پریودنتیت خواهد شد. این بیماری در طولانی مدت به استخوان‌های اطراف دندان آسیب جدی وارد می‌کند و باعث عفونت در دندان و همچنین از دست دادن دندان‌ها خواهد شد. دلایل زیادی وجود دارد که منجر به خونریزی لثه می‌شود.

به عنوان مثال کمبود ویتامین ث و ویتامین کا یکی از دلایل به وجود آمدن خونریزی لثه هستند. همچنین علت خونریزی در زمان بارداری به دلیل تغییرات هورمونی نیز وجود دارد چراکه درصد حساسیت لثه بیشتر می‌شود. استفاده از دندان مصنوعی و برخی دارو‌های خاص و رقیق‌کننده خون باعث خونریزی لثه خواهند شد. در بسیاری از افراد نیز به عارضه دندان قروچه مبتلا هستند که این عارضه باعث فرسایش دندان‌ها شده و به دلیل فشاری که بر روی آن‌ها وارد می‌شود، موجب پس روی لثه خواهد شد. همچنین احتمال ایجاد پلاک و باکتری در لثه را افزایش می‌دهد. در این گونه از افراد نیز خونریزی لثه مشاهده می‌شود.

دهانشویه و کنترل خونریزی لثه

دهانشویه و کنترل خونریزی لثه

اهمیت بهداشت دهان و دندان در کنترل خونریزی لثه

بهداشت دهان و دندان باعث پیشگیری از خونریزی لثه خواهد شد و تأثیر بسزایی در کنترل آن خواهد داشت. استفاده از مسواک، نخ دندان و دهانشویه مخصوص جهت جلوگیری از خونریزی لثه، تمامی باکتری‌های موجود در بافت دهان را از بین خواهد برد. از آنجا که تشکیل شدن پلاک باعث التهاب و خونریزی لثه شده و التهاب نیز به دلیل وجود باکتری پدید می‌آید؛ لذا توجه به بهداشت دهان و دندان در از بین بردن باکتری‌های موجود در دهان بسیار حائز اهمیت است. این موضوع در نهایت موجب کنترل خونریزی لثه خواهد شد.

دهانشویه و کنترل خونریزی لثه

دهانشویه و کنترل خونریزی لثه

تأثیر دهانشویه در درمان خونریزی لثه

مؤثرترین راه برای درمان خونریزی لثه برطرف کردن باکتری‌هایی است که باعث ایجاد التهاب در لثه شده‌اند و در طولانی مدت باعث به وجود آمدن پلاک بر روی دندان می‌شوند. برای این منظور استفاده از دهانشویه می‌تواند تمامی باکتری‌های موجود در فضای دهان را از بین ببرد. دهانشویه‌هایی که حاوی کلرهیگزیدین هستند می‌توانند کمک بسیار زیادی برای جلوگیری و درمان خونریزی لثه داشته باشند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  پری کرونیت (pericoronitis) چیست؟

این دهانشویه‌ها به عامل آنتی باکتریایی نیز مشهور هستند که می‌توانند باکتری‌های مضر در دهان را از بین ببرند. بسیاری از افرادی که دارای بیماری لثه هستند می‌توانند از دهانشویه به منظور درمان و کنترل خونریزی آن استفاده نماید. البته ناگفته نماند از آنجایی که دهانشویه می‌تواند به منظور پیشگیری از عارضه خونریزی لثه مورد استفاده قرار بگیرد، پس افرادی که دچار این بیماری‌های لثه نیستند نیز می‌توانند از دهانشویه استفاده کنند.

با توجه به بررسی‌هایی که در زمینه خونریزی لثه انجام شده است به تأثیر مستقیم دهانشویه در درمان خونریزی لثه پی برده‌اند. بنابراین توصیه می‌شود در صورتی که مبتلا به خونریزی لثه هستید با در نظر گرفتن شرایط موجود در وهله اول به دندانپزشک مراجعه نمایید و استفاده از دهانشویه را بسیار مهم و تأثیرگذار بدانید.

دهانشویه و کنترل خونریزی لثه

دهانشویه و کنترل خونریزی لثه

راه های پیشگیری از خونریزی لثه

پیش از اینکه خونریزی لثه باعث به وجود آمدن بیماری‌های بیشتری نیز گردد توصیه می‌شود با انجام مراقبت‌ها و راه‌های پیشگیرانه از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کنید. به همین منظور می‌بایست حداقل روزی دو بار اقدام به مسواک زدن کنید. لازم به ذکر است که روش صحیح مسواک زدن می‌تواند تأثیر بسزایی در از بین بردن باکتری‌های موجود در دهان داشته باشد.

نخ دندان نیز یکی دیگر از مواردی است که باید به آن توجه داشته باشید؛ چرا که مسواک زدن در برخی از مواقع نمی‌تواند تمامی مواد غذایی را که در بین دندان‌ها وجود دارند از بین ببرد. بنابراین نخ دندان به منظور تمیز کردن فضای بین دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد که این موضوع نیز باید اهمیت زیادی برای حفظ سلامت دهان و دندان داشته باشد. توجه داشته باشید برای پیشگیری از خونریزی لثه حداقل هر ۶ ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید تا بررسی‌ها و معاینات لازم در این زمینه انجام شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  سالم نگه داشتن دندان ها

در صورت وجود هر گونه باکتری و پلاک تشکیل شده بر روی دندان باید سریعاً روند درمانی آغاز گردد. در صورتی که دندانپزشک تشخیص به جرم‌گیری برای دندان‌ها داد، حتماً این کار را در اسرع وقت انجام دهید چرا که تشکیل جرم بر روی دندان باعث از بین رفتن بافت لثه شده و در نهایت همین موضوع موجب خونریزی لثه خواهد شد..

دهانشویه و کنترل خونریزی لثه

دهانشویه و کنترل خونریزی لثه

بیماری های مرتبط با خونریزی لثه

خونریزی لثه بنا به دلایل مختلفی رخ خواهد داد. در واقع عواملی مانند دیابت می‌تواند باعث تورم لثه و خونریزی شود که یکی از نشانه‌های دیابت نوع یک و همچنین دیابت نوع دو نیز همین امر است. در این بیماران دهان قدرت کافی برای از بین بردن باکتری‌ها و میکروب‌های مضر در دهان را نخواهد داشت. در نتیجه ابتلا به عفونت‌های دهانی در این بیماران افزایش پیدا خواهد کرد. توجه داشته باشید بالا بودن قند خون باعث می‌شود تا روند درمان بسیاری از زخم‌ها و عفونت‌ها، سخت انجام شود. افرادی که دارای دیابت هستند در معرض خطر ابتلا به خونریزی لثه قرار دارند.

لوسمی

یکی از دلایلی که باعث می‌شود تا خونریزی لثه در افراد به وجود بیاید بیماری به نام لوسمی است. در حقیقت لوسمی یک نوع سرطان به حساب می‌آید که در آن پلاکت‌های خون به شدت کم می‌شوند و نمی‌توانند در حالت عادی جلوی خونریزی لثه را بگیرند. در این بیماری به دلیل کم بودن پلاکت خون عمل انعقاد خون انجام نخواهد شد و خونریزی بیشتر صورت می‌گیرد به همین دلیل بسیار مهم، حائز اهمیت است تا در زمان خونریزی لثه علت و دلیل آن را جویا شوید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  نقش استرس در خونریزی لثه

هموفیلی

یکی دیگر از بیماری‌هایی که در خونریزی لثه نقش دارد وجود بیماری هموفیلی در فرد است. این بیماری زمانی مشخص می‌شود که خونریزی و یا حتی بریدگی‌های کوچک قطع نشود. در این گونه از مواقع امکان ابتلا به هموفیلی وجود دارد. در این بیماری نیز خون نمی‌تواند به درستی منعقد گردد و خونریزی ادامه دار خواهد بود.

اسکوری

کمبود شدید ویتامین سی در برخی از مواقع منجر به بیماری اسکوری می‌شود. این بیماری مربوط به بیماری سوء تغذیه خواهد بود. در واقع افرادی که به این بیماری دچار می‌شوند سیستم ایمنی ضعیفی دارند و همچنین کم خونی و خونریزی‌های زیر پوستی در این گونه افراد قابل مشاهده خواهد بود. خونریزی لثه نیز یکی از علائم این بیماری محسوب می‌شود.

سؤالات متداول

  1. افرادی دچار خونریزی لثه هستند برای درمان آن چه اقدامی کنند؟

در واقع یکی از مهم‌ترین قدم‌هایی که برای بیماری خونریزی لثه باید انجام دهید، در وهله اول جرم‌گیری کامل و در مرحله بعدی درمان های دیگر با تشخیص دندانپزشک است.

  1. از چه خمیر دندانی برای جلوگیری از خونریزی لثه استفاده کنیم؟

مهم‌ترین فاکتور در تهیه خمیر دندان وجود فلوراید در آن است. فلوراید باعث می‌شود تا مینای دندان تقویت شده و از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری می‌کند. با توجه به اینکه فلوراید در اغلب خمیر دندان‌ها وجود دارد توجه به اینکه چه نوع خمیر دندانی را استفاده کنید، مهم است. در واقع برخی از خمیر دندان‌ها برای دندان‌های حساس هستند و در صورتی که دندان‌های حساسی دارید می‌توانید از آن‌ها استفاده نمایید.

  1. چرا افراد در زمان استفاده از نخ دندان دچار خونریزی لثه می‌شوند و پس از خونریزی لثه همچنان از نخ دندان استفاده می‌کنند؟

با توجه به اینکه خونریزی لثه می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد توجه به این نکته مهم است که استفاده مرتب از نخ دندان باعث می‌شود تا به مرور زمان خونریزی لثه برطرف شود. در واقع در صورتی که در روز‌های اول از نخ دندان استفاده می‌کنید امکان خونریزی لثه وجود دارد اما پس از چند روز این خونریزی قطع خواهد شد. در صورتی که به اشتباه و با فشار زیاد از نخ دندان استفاده کنید، باعث خونریزی لثه خواهید شد.

جمع ‌بندی

خونریزی لثه می‌تواند نشان دهنده التهاب یا بیماری لثه در فرد باشد. به همین منظور بسیار مهم و حائز اهمیت بوده که در صورت وجود خونریزی در لثه علت و دلیل آن را بدانید و از دندانپزشک برای تشخیص، کمک بگیرید. همچنین لازم است تا پیش از بروز مشکلات جدی لثه نسبت به درمان آن اقدام کنید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code