مراقبت های اساسی پس از انجام بلیچینگ دندان

رویای داشتن لبخند زیبا و درخشان امروزه به یکی از علایق اساسی افراد در سنین مختلف تبدیل شده است. بلیچینگ دندان به روش های مختلفی از جمله سفید کردن دندان ها در مطب دندانپزشکی و بلیچینگ در خانه قابل انجام است. جدای از اینکه از چه روشی برای سفید کردن دندان های خود استفاده می کنید، باید این نکته مهم را در نظر بگیرید که برای ماندگاری بیشتر سفیدی دندان ها و جلوگیری از تغییر رنگ آنها لازم است مراقبت های خاصی را در نظر بگیریم.

در صورت عدم رعایت این نکات بهداشتی دندان ها به سرعت تغییر رنگ داده، و رنگ زرد و ناخوشایند خود را مجدداً خواهند داشت . در ادامه با ما همراه باشید تا با روش های مختلف مراقبتی پس از بلیچینگ دندان آشنا شوید و  بتوانید برای مدت طولانی زیبایی لبخند تان را حفظ کنید .

مراقبت های اساسی پس از انجام بلیچینگ دندان

مراقبت های اساسی پس از انجام بلیچینگ دندان

 نقش  رعایت بهداشت در ماندگاری اثرات بلیچینگ

 رعایت بهداشت دهان و دندان در همه سنین و در همه شرایط، از الزامات داشتن لبخندی زیبا و درخشان است .

اساسی ترین روش های رعایت بهداشت دهان و دندان، مسواک زدن به صورت منظم و استفاده از نخ دندان می باشد. همچنین لازم است افراد برای مراقبت بیشتر از دندان های خود در مقابل رنگدانه های مختلف ناشی از مواد غذایی،  از خمیردندان های توصیه شده توسط دندانپزشک خود استفاده کرده و به وسیله آن ها از زرد شدن دندان ها جلوگیری کنند .

 نوشیدنی های مختلف نظیر چای و قهوه می‌تواند در تغییر رنگ دندانها پس از بلیچینگ بسیار تاثیر گذار باشد و لذا لازم است فرد پس از مصرف این نوشیدنی ها، دهان و دندان خود را با دقت آبکشی نماید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  مراقبت از روکش دندان چگونه است؟

 بهترین نکته بهداشتی آن است که فرد همواره مسواک و خمیر دندان و نخ دندان خود را در شرایط مختلف همراه داشته باشد و بتواند پس از صرف وعده های غذایی به خوبی دندان خود را تمیز نماید.

نقش مراجعه منظم به دندانپزشک برای حفظ سفیدی دندان ها پس از بلیچینگ

در کنار رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان، برای ماندگاری بیشتر درخشانی و سفید دندان ها لازم است به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کرده در صورت نیاز سطح دندان های فرد از لکه های ایجاد شده توسط نوشیدنی ها و خوراکی های مختلف پاکسازی شد.

در پاره ای از موارد ممکن است حتی با وجود مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به صورت منظم، باز هم شاهد تغییر رنگ دندان های خود پس از بلیچینگ باشید که در این صورت میتوانید با مشورت دندانپزشک خود از تری سفارشی  برای سفید کردن دندان خود  بهره بگیرید . البته لازم است در استفاده از این روش سفید کردن دندان ها، ملاحظات لازم و توصیه‌های دندانپزشک به صورت کامل رعایت گردد تا اثرات و ماندگاری بیشتری در پی داشته باشد.

همچنین در مواردی ممکن است دندانپزشک استفاده از خمیر دندان های سفید کننده و  ژل های سفید کننده را به بیمار توصیه نماید. البته لازم است بیمار از برندها و روشهای تایید شده توسط متخصص بهره بگیرد تا از آسیب های احتمالی به دندان ها جلوگیری شود.

 مراقبت های لازم بعد از بلیچینگ دندان

پس از پایان فرایند سفید کردن دندان در مطب، دندانپزشک تری سفارشی برای  بیمار تجویز می کند. بیمار با مالیدن مقداری ژل سفید کننده روی آن و استفاده از آن در چند روز متوالی نتایج بادوام تر از فرایند بلیچینگ دندان تجربه میکند. اگر فردی بخواهد برای مدتی طولانی لبخند درخشان و سفید خود را داشته باشد لازم است از دستورالعمل های خاص دندانپزشک خود پس از انجام این درمان بهره مند شد که در ادامه با موارد مورد نیاز در این باره بیشتر آشنا خواهیم شد.

مراقبت های اساسی پس از انجام بلیچینگ دندان

مراقبت های اساسی پس از انجام بلیچینگ دندان

  دستورالعمل های لازم پس از فرایند سفید کردن دندان ها

برای ماندگاری بیشتر اثرات درمان بلیچینگ دندان، لازم است فرد پرهیز غذایی مناسبی داشته باشد و سفارشات دندانپزشک را به خوبی اجرا نماید.  این موارد باعث میشود که دندان ها در برابر لکه ها تاثیر کمتری دیده و ماندگاری سفیدی دندان ها بیشتر گردد.  اولین نکته اساسی پس از درمان بلیچینگ پرهیز از مصرف بیش از حد نوشیدنی های غیر مجاز با رنگدانه های زیاد نظیر چای، قهوه، آب پرتقال و غیره می باشد و لازم است فرد پس از مصرف این گونه نوشیدنی ها، دهان خود را با دقت آب کشی کرده تا از اثرگذاری رنگدانه ها روی آن جلوگیری نماید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  تغییر رنگ و ایجاد لکه روی دندان ها

پس از مصرف مواد غذایی حاوی میوه جات و سبزیجات نظیر هویج، گوجه، کلم بروکلی، همچنین سس قرمز، سس ماکارونی و غیره،  رعایت بهداشت دهان و دندان  از ماندگاری لکه روی دندان ها توسط رنگدانه ها جلوگیری کرده و  یکی از اصلی ترین عوامل در حفظ سفیدی دندان ها بعد از بلیچینگ دندان میباشد.

عدم استعمال دخانیات نظیر سیگار و قلیان میتواند علاوه بر بیماری های لثه و بد بو کردن دهان، رنگ دندانها را نیز تغییر داده و موجب زرد شدن سریع دندان ها گردد.  علاوه بر این نوشیدنی های الکلی نیز می تواند از مهمترین عوامل لک شدن دندان ها و تغییر رنگ آنها پس از بلیچینگ   باشد.

جلوگیری از حساس شدن دندان ها پس از فرآیند بلیچینگ دندان

یکی از عوارض کوتاه مدت بلیچینگ دندان، حساس شدن دندان نسبت به گرما و سرما در نوشیدنی ها و خوراکی های مختلف می باشد که میتواند موجب رنجش و آزردگی فرد شود. حساسیت دندان ها معمولاً پس از چند روز به صورت کامل برطرف میشود.  یکی از راهکارهای رفع این حساسیت، استفاده از خمیر دندان های مخصوص دندان های حساس در روزهای اول پس از بلیچینگ دندان است. برای این منظور می‌توانید با دندانپزشک خود مشورت داشته و مناسب ترین خمیر دندان را انتخاب کنید. همچنین در روزهای ابتدایی لازم است مسواک زدن به آرامی و با ملایمت انجام شده و از مصرف آب یخ خودداری شود. علاوه بر آن،  پس از فرایند سفید کردن دندان ها از مصرف نوشیدنی های داغ به جد باید خودداری شود. طولانی شدن حساسیت دندان ها پس از گذشتن چندین روز میتواند نشان دهنده لزوم مراجعه به دندانپزشک و مشورت با او باشد؛ در این شرایط ممکن است متخصص از مسکن های مختلف نظیر ایبوپروفن برای کنترل درد ناشی از حساسیت دندان ها استفاده کند، هرچند معمولاً این حساسیت به صورت خود به خود و پس از گذشت چند روز به صورت کامل بر طرف  میشود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  درمان لکه های سفید روی دندان ها

سخن پایانی

امروزه استفاده از درمان های مختلف به منظور از برخورداری از لبخندی سفید و درخشان در میان اقشار مختلف جامعه از محبوبیت فراوانی برخوردار است. یکی از پرکاربردترین روش های درمانی برای سفید کردن دندان ها، بلیچینگ می باشد که مراقبت های ویژه پس از این فرآیند می تواند در حفظ و ماندگاری نتایج درمان موثر باشد و فرد بتواند تا چندین سال از یک لبخند زیبا و سفید برخوردار باشد. مصرف دخانیات، خوراکی ها و نوشیدنی های حاوی رنگدانه ها و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان اصلی ترین عوامل در تغییر رنگ دندانها و زرد شدن مجدد آنها پس از درمان بلیچینگ است.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code