مراقبت پس از ونیر دندان (کامپوزیت دندان) چگونه است؟

امروزه برخی درمان‌ها صرفاً برای برطرف کردن یک نوعی مشکل خاص نیست چرا که بعضی از آن‌ها جهت زیبایی انجام می‌شود. دندانپزشکی نیز از این قاعده مستثنا نیست. داشتن دندان های مرتب و درخشان حس اعتماد به نفس را در افراد بیشتر می‌کند و شخص می‌تواند لبخند زیبایی داشته باشد. علم دندانپزشکی با کمک کامپوزیت یا ونیر دندان لبخندی زیبا و اعتماد به نفس را به شما هدیه می‌کند. شما اگر زردی دندان و یا مشکلات جزئی نظیر لب پر شدگی دندان، بی نظمی اندک دندان ها، فواصل کم بین دندانی و موارد دیگری دارید حتماً کامپوزیت دندان آن را برطرف خواهد کرد. راز تغییر نکردن آن مراقبت‌های بعد از انجام ونیر بوده و لازم است بدانید که مراقبت پس از ونیر دندان (کامپوزیت دندان) چگونه است.

مراقبت‌ های غذایی پس از کامپوزیت دندان

کسب زیبایی بدون مراقبت از آن بی‌فایده است زیرا عدم رعایت برخی موارد باعث از بین رفتن آن خواهد شد. مصرف غذاهای مناسب پس از کامپوزیت‌های دندان بسیار با اهمیت است و کمک زیادی به مراقبت و طول عمر کامپوزیت می‌کند. پس از انجام آن باید از خوردن برخی خوراکی‌ها پرهیز نمایید یعنی عادت‌های بد غذایی خود را تغییر دهید. ما شما را با یک سری عادت‌های سالم و ناسالم غذایی آشنا می‌کنیم.

1)    رژیم غذایی سالم

با رعایت موارد زیر و انجام دادن آن‌ها می‌توانید از کامپوزیت‌های دندان خود محافظت کنید:

 • بعد از خوردن غذا حتما آب بنوشید

سعی کنید پس از خوردن هر وعده غذایی مخصوصاً خوراکی‌های رنگی نوشیدن آب را فراموش نکنید. نوشیدن آب علاوه بر پاکسازی دندان از مواد رنگی، باعث خارج شدن ذرات ریز لابه لای دندان‌ها نیز خواهد شد. خروج  این ذرات از ایجاد پلاک‌ها بین دندان‌ها جلوگیری می‌نماید و همین امر مانع از آسیب رسیدن به کامپوزیت دندان‌ها می‌شود.

 • استفاده از غذاها و خوراکی‌های نرم
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آیا عفونت دندان می تواند سبب مرگ شود؟

تمام سعی خود را داشته باشید که تا حد امکان غذاهای نرم را مصرف کنید. خوردن غذاهای سفت که نیاز به فشار زیاد دندان‌ها دارد را از وعده‌های غذایی خود حذف نمایید. ماکارانی، فرنی، تخم مرغ، ماهی، غذاهای کنسرو شده و گوشت نرم غذاهایی به شمار می‌روند که آسیبی به دندان‌ها وارد نمی‌کنند.

2)    رژیم غذایی ناسالم

باید از استفاده کردن عادت‌های غذایی ناسالم بعد از انجام ونیر دندان‌ها اجتناب فرمایید:

 • مواد غذایی دارای اسید

مصرف نوشیدنی‌های اسیدی مانند نوشابه برای دندان‌ها مخصوصاً کسانی که کامپوزیت دندان دارند به شدت آسیب زننده‌اند. خوردن نوشابه، دلستر و… را می‌توان حذف و یا مصرف آن را محدود کرد اما عدم مصرف میوه‌ها، امکان‌پذیر نخواهد بود. بنابراین تنها راه حل آن بعد از خوردن میوه و خوراکی‌های ضروری برای بدن که حاوی اسید و قند هستند، مسواک زدن و شست‌وشوی دندان ها است.

 • مواد غذایی شیرین

استفاده از مواد غذایی و نوشیدنی‌های شیرین و دارای قند فراوان به شدت به دندان‌ها و در نتیجه کامپوزیت دندان‌ها ضرر می‌رسانند. آبمیوه‌ها، آب نبات، بستنی‌ها همگی سبب پوسیدگی و از بین رفتن دندان می‌شود. اما می‌دانیم که همیشه نمی‌توان به صورت کامل این مواد را از رژیم غذایی خود حذف کرد؛ پس از مسواک زدن غافل نشوید.

 • مواد غذایی الکلی

نوشیدن الکل بسیار بر فرسایش و لکه گیری کامپوزیت دندان می‌افزاید. بنابراین بسیار توصیه میشود که نوشیدنی های الکلی را تا حد امکان محدود نموده و از آسیب به کامپوزیت و زیبایی لبخند خود جلوگیری کنید.

مراقبت پس از ونیر دندان

مراقبت پس از ونیر دندان

اهمیت بهداشت دهان و دندان در ماندگاری ونیر دندان

رعایت بهداشت دهان و دندان در تمام طول عمر الزامی است و اهمیت آن پس از کامپوزیت دو چندان نیز می‌شود. بهترین روش برای رعایت بهداشت دهان و دندان، دو یا سه مرتبه مسواک زدن در طول روز با استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید است. همچنین مصرف نخ دندان می‌تواند گاهی اوقات از مسواک زدن هم مفیدتر باشد و سبب پاکسازی لابه لای دندان‌ها از ذرات غذایی شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  خشکی حفره دندان (dry socket)

بنابراین لازم است به دنبال تهیه یک مسواک، نخ دندان، خمیر دندان و دهانشویه مخصوص دندان‌ کامپوزیت شده باشید. توجه نمایید که مسواک شما زبر و خشن نباشد چون به پوشش دندان شما آسیب می‌رساند. برای انتخاب نوع خمیر دندان هم از دندانپزشک خود کمک بگیرید تا مناسب‌ترین گزینه را معرفی کند.

مراقبت پس از ونیر دندان

مراقبت پس از ونیر دندان

تأثیر عادت‌های بد دهانی بر ونیر

مراقبت‌ از دندان‌ها بعد از کامپوزیت بسیار بر روی کیفیت و ماندگاری آن تأثیر می‌گذارد. برخی از افراد عادت‌های بد دهانی دارند که ترک نکردن آن به دندان‌های بدون ونیر هم آسیب می‌رساند. اما اگر قصد انجام آن را دارید حتماً این عادت‌ها را کنار بگذارید. بنابراین به مواردی از این عادت‌های بد اشاره می‌کنیم:

 • دندان قروچه

در دنیایی که مشکلات فراوان پدید آمده؛ استرس و اضطراب هم در زندگی همه بیشتر شده است. استرس اثرات بسیار بدی بر روی انسان می‌گذارد که از جمله آن‌ها می‌توان به دندان قروچه اشاره کرد. داشتن این عادت برای دندان‌های عادی هم بسیار مضر خواهد بود پس مسلماً کامپوزیت دندان را هم از بین می‌برد. دندان قروچه که فشار زیادی را به دندان وارد می‌کند باعث شکستگی و خوردگی لبه‌های آن می‌شود. ابتدا تمرین کنید این عادت را برای همیشه ترک نمایید اما اگر امکان‌پذیر نیست حتما از دندانپزشک مربوطه نایت گارد تهیه فرمایید.

 • جویدن اشیاء سفت و ناخن

کامپوزیت با بهترین کیفیت هم مانند دندان طبیعی و خدادادی نیاز به مراقبت دارد. بسیاری از مواردی که مسبب آسیب به دندان طبیعی هستند، به کامپوزیت نیز آسیب می‌رسانند. جویدن و به دندان زدن مداد، خودکار، یخ و ناخن از عادت‌های بدی است که باعث آسیب رسیدن جدی به دندان‌ها و همچنین کامپوزیت خواهند شد. حتی احتمال شکستگی آن‌ها نیز وجود دارد.

مراقبت پس از ونیر دندان

مراقبت پس از ونیر دندان

سوالات متداول در خصوص کامپوزیت دندان

 • بعد از انجام کامپوزیت دندان از چه نوع مسواکی استفاده کنیم؟
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  شناسایی و درمان دندان های نهفته

استفاده از مسواک نرم و لطیف برای تمیز کردن دندان‌ها توصیه می‌شود زیرا کشیدن مسواک سخت و زبر مانند سمباده می‌ماند و آن را دچار سایش و آسیب می‌کند.

 • بهترین نوع خمیر دندان پس از کامپوزیت کدام است؟

مصرف هر نوع خمیر دندانی بعد از کامپوزیت توصیه نمی‌شود. خمیر دندان باید فاقد الکل، سدیم کربنات، هیدروژن پراکسید و جوش شیرین باشد. مواد نام برده برای شفافیت کامپوزیت و همچنین ماندگاری آن تاثیر بسزایی دارند. مناسب‌ترین نوع خمیر دندان در این دوران نوع ژله‌ای آن خواهد بود که آسیب کمتری به ساختار ونیر می‌زند.

 • در صورت حساس شدن دندان و لثه ‌ها پس از کامپوزیت چه اقدامی کنیم؟

به طور معمول حداکثر تا دو هفته اول بعد از کامپوزیت، دندان و لثه‌ها حساس خواهند بود. اما پس از آن در صورت احساس درد و دیگر مشکلات به دندانپزشک خود مراجعه فرمایید.

 • آیا در صورت آسیب رسیدن به ونیر دندان ‌ها امکان ترمیم وجود دارد یا خیر؟

امکان ترمیم ونیر کامپوزیت وجود دارد اما تلاش خود را به کار ببرید تا از رسیدن آسیب به کامپوزیت دندان خود جلوگیری کنید. برای ترمیم کامپوزیت هزینه اضافی دریافت می‌شود.

 • برای مراقبت از کامپوزیت باید چه اقداماتی انجام داد؟

مرتب مسواک و دهانشویه و نخ دندان استفاده کنیم و از خوراکی‌های سفت همچون تخمه پرهیز نماییم زیرا این امر باعث خوردگی و لب پریدگی ونیر خواهد شد.

مراقبت پس از ونیر دندان

مراقبت پس از ونیر دندان

نتیجه گیری

کامپوزیت سبب مرتب و یک دست شدن دندان‌ها می‌شود و لبخند را جذاب‌تر می‌کند. ابتدا کیفیت و نوع کامپوزیت و سپس طریقه نگهداری آن توسط شما دو عامل مهم در ماندگاری آن به شمار می‌رود. در پاسخ به سوال مراقبت پس از ونیر دندان (کامپوزیت دندان) چگونه است؟ باید گفت که خوردن مواد غذایی نرم و عدم استفاده از خوراکی‌های سفت به شدت توصیه می‌شود. همچنین رعایت بهداشت دهان و دندان در هر صورت ضروری و یکی از رازهای داشتن دندان و لثه‌ای سالم است. همچنین اگر عادت بدی مانند دندان قروچه دارید باید سعی در کنترل و ترک آن داشته باشید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code