آشنایی با فرآیند پر کردن دندان

پوسیدگی دندان یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مربوط به دهان و دندان شناخته می‌شود. این اتفاق که سبب از دست دادن دندان می‌گردد در هر سنی اتفاق خواهد افتاد که جهت برطرف نمودن این مشکل دندانپزشک باید قسمت پوسیده را که بعضاً حفره‌ای را در دندان ایجاد می‌نماید، خارج کرده و میکروب‌ها را از بین برده و سپس آن قسمت را پر کند. آیا با مراحل، مزایا و معایب پرکردن دندان آشنا هستید؟ پوسیدگی دندان را افراد زیادی تجربه نموده و در جهت ترمیم آن اقدام به پرکردن دندان می‌کنند.

پر کردن دندان چیست؟

پرکردن شامل پروسه‌ای می‌شود که طی آن، دندانپزشک اقدام به برداشتن پوسیدگی دندان، تمیز کردن مکان پوسیدگی و پرکردن آن قسمت می‌کند. این کار به کمک موادی همچون آمالگام، کامپوزیت و … صورت می‌پذیرد. پرکردن دندان وظیفه دندانپزشک عمومی یا یک دندانپزشک متخصص ترمیمی است. این پروسه همانند سایر درمان‌های زیبایی همچون بلیچینگ دندان، کامپوزیت ونیر، لمینت دندان و روکش‌های دندانی با هدف زیبایی انجام نمی‌گیرد؛ بلکه اغلب با هدف ترمیم و پیشگیری از مشکلات احتمالی افراد به انجام آن اقدام می‌نمایند‌.

پرکردن دندان شامل چه مراحلی است؟

برای پرکردن دندان، یک روش ساده دندانپزشکی به کار گرفته می‌شود. با انجام این فرآیند، پوسیدگی دندان ترمیم خواهد شد و حفره‌های دندانی پر خواهند شد. در انجام فرآیند پرکردن دندان، بی‌حسی موضعی انجام می‌گیرد. از این رو، می‌توان گفت که دردی را حین انجام این پروسه احساس نمی‌کنید. همچنین پرکردن دندان در مقایسه با دیگر درمان‌های رایج دندانپزشکی همچون روکش دندان، درمان ریشه دندان، جراحی دندان، ایمپلنت دندان و … وقت کمتری را از دندانپزشک خواهد گرفت.

اگر با مراحل این پروسه آشنا باشید و بدانید که در هر مرحله چه اتفاقی رخ خواهد داد، استرس و اضطراب کمتری را قبل و حین انجام خدمات دندانپزشکی تجربه خواهید کرد.

مرحله اول: تعیین مکان دقیق پوسیدگی دندان

در ابتدا دندانپزشک دندان‌های پوسیده شما را مورد بررسی قرار می‌دهد. اگر بیشتر از یک دندان پوسیده در یک سمت دهان شما دیده شود، دندانپزشک این اجازه را دارد که با کسب رضایت از شما، این پروسه را طی یک مرحله به اتمام برساند. در این جلسه، دندانپزشک شما را نسبت به تعداد دندان‌های پوسیده و درجه و عمق پوسیدگی آگاه می‌سازد. نوع مواد پرکننده که دندانپزشک با آن دندان را ترمیم می‌کند، بستگی به میزان پوسیدگی دندان دارد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  جرم گیری دندان ها

اگر میزان پوسیدگی دندان واضح نباشد، امکان دارد که دندانپزشک از تصاویر رادیوگرافی یا دیگر روش‌ها کمک بگیرد تا بتواند عمق پوسیدگی را به شکلی دقیق تشخیص دهد.

 پر کردن دندان

پر کردن دندان

مرحله دوم: بی‌حس کردن دندان پوسیده

دندانپزشک همواره در شروع کار، دندان و لثه اطراف را با مواد بی‌حسی، بی‌حس می‌نماید. این بی‌حسی تا حد زیادی سبب می‌شود که حین انجام پروسه، دیگر دردی را احساس نکنید. بیشتر بیماران و مراجعان، نسبت به سوزن و تزریق بی‌حس‌کننده ترس دارند. از این رو، دندانپزشکان معمولا برای بی‌حس کردن مراجعین از یک ژل حاوی این مواد کمک می‌گیرند. بعد از زدن ژل، تزریق بی‌حسی صورت می‌پذیرد.

مرحله سوم: پوشاندن اطراف دندان

مدت زمانی طول می‌کشد تا بی‌حسی اثر کرده و دندان و لثه اطراف بی‌حس گردند. دندانپزشک، دندانی را که باید پوسیدگی آن برداشته شود و ترمیم صورت پذیرد را با یک کاور از دیگر دندان‌ها یا قسمت‌های داخلی دندان فاصله می‌دهد. این کاور، رابردم نام دارد.

مرحله چهارم: برداشتن پوسیدگی

در این مرحله، دندانپزشک اقدام به تراش دادن ساختار دندان پوسیده و آسیب دیده نموده و این بخش را حذف خواهد کرد. در حین انجام این پروسه، دستیار دندانپزشک از سایر ابزارها استفاده می‌نماید و به کمک آن‌ها ساکشن یا مکش مایع و بقایای پوسیدگی انجام می‌گیرد. در نهایت از یک هندپیس دندانپزشکی با سرعت آهسته‌ کمک گرفته خواهد شد تا پوسیدگی کاملا از بین برود.

مرحله پنجم: تمیز و آماده سازی دندان جهت قرار دادن مواد پرکننده

در این مرحله، نوبت به پرکردن دندان به کمک مواد پرکننده می‌رسد. شیوه پرکردن دندان بستگی به نوع ماده پرکننده داشته و یکسان نخواهد بود. از تکنیک‌های خاصی برای ترمیم با کمک هر یک از این مواد پرکننده، استفاده می‌شود.

برای نمونه اگر دندانپزشک برای پرکردن دندان از ماده آمالگام استفاده کند، پودر آمالگام باید سریعا با جیوه ترکیب گردد. اگر دندانپزشک از ماده کامپوزیت دندان برای پرکردن حفره موجود در دندان استفاده نماید، در ابتدا ژلی اسیدی تا چند ثانیه روی دندان قرار داده می‌شود. سپس افراد باید اقدام به شستشوی آن کنند. در نهایت از ماده بایندینگ استفاده نموده و آن را روی همه دیواره‌های حفره قرار می‌دهد. این مواد از قوام بالایی برخوردار است و در جهت برقراری اتصالی محکم بین کامپوزیت و دندان به کار گرفته خواهد شد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  سبز رنگ شدن دندان ها و نحوه درمان آن

بعد از این‌که این فرآیندها به اتمام رسیدند، دندانپزشک کامپوزیت را به شکل لایه لایه و در حجم پایین روی دندان جایگذاری می‌کند‌. دندانپزشک همچنین از دستگاهی کمک می‌گیرد که وظیفه آن ساطع کردن گستره معینی از نور است. هر لایه به کمک این دستگاه نوردهی می‌شود تا مستحکم گردد. این فرآیند تا زمان پرشدن دندان به صورت کامل، ادامه خواهد یافت.

مرحله ششم:پالیش کردن مواد پرکننده

اکنون ماده پرکننده، سفت و محکم است و نوبت به پالیش کردن آن‌ها می‌رسد و لبه‌های تیز و اضافی آن برداشته می‌شود. در صورتی که لبه‌های تیز، اضافی یا فرورفتگی و برجستگی‌های غیرطبیعی وجود داشته باشند، دندان‌ها، بافت‌های نرم دهانی و خود مواد نیز با آسیب روبه‌رو خواهند شد. از این رو، تا جایی که امکان دارد دندانپزشک باید پرکننده را به شکلی سطحی صیقلی و پالیش شده در بیاورد.

مرحله هفتم:بررسی بایت و شیوه جویدن

بعد از این‌که مراحل پرکردن دندان توسط دندانپزشک انجام گرفت، دندان پرشده باید توسط یک دندانپزشک ترمیمی، به خوبی مورد بررسی قرار گیرد. در این صورت فرد می‌تواند اطمینان حاصل کند که دندان از ظاهری طبیعی برخوردار است و از لحاظ آناتومیکی مشکلی ندارد و تغییراتی متوجه آن‌ نشده است.

 کاغذ آرتیکولاتور به کاغذهایی خاص با ضخامتی مشخص گفته می‌شود. طرز روی هم قرار گرفتن دندان‌ها یا اکلوژن به کمک این کاغذها مورد بررسی قرار می‌گیرد. در این صورت دندانپزشک اطمینان حاصل می‌نماید که اختلالی در بایت به وجود نیامده است.

 پر کردن دندان

پر کردن دندان

مزایای پر کردن دندان

در حالت کلی، به کمک پرکردن دندان می‌توانید حفره‌های دندان خود را پر کنید. معمولا پروسه پرکردن در جهت رفع پوسیدگی دندان به کار گرفته می‌شود. در حین پروسه پرکردن دندان، دندانپزشک می‌تواند آسیب‌های وارد شده به دندان را نیز مورد بررسی قرار دهد. به کمک پرکردن می‌توان ساختار از بین رفته را ترمیم نموده و آن را به سادگی به شکل اول بازگرداند.

پرکردن دندان با کمک مواد مختلفی صورت می‌گیرد که هر یک از آن‌ها مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند. برای مثال نکات مثبت استفاده از آمالگام، دوام زیاد و هزینه به نسبت پایین‌تر آن است.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  پانسمان موقت دندان و کاربردهای آن

معایب پر کردن دندان

از سری معایب پرکردن دندان می‌توان به وجود چندین عوارض جانبی اشاره کرد که البته به ندرت ممکن است اتفاق بیفتند. موارد زیر لیستی از عوارض احتمالی هستند.

 • دندان درد دائمی ضربان‌دار
 • حساسیت به سرما یا گرما
 • درد هنگام گاز گرفتن غذا یا لمس دندان‌های خود
 • احساس درد در دندان‌های کناری
 • واکنش آلرژیک

نشانه ‌های نیاز به پر کردن دندان

وقتی احساس می‌کنید که دندانتان سالم نیست و پوسیده شده است؛ برای این‌که مشکل شما به دردهای بزرگ و غیرقابل تحمل تبدیل نشود، پرکردن دندان را می‌توان بهترین راه‌ حل دانست. به همین دلیل، در صورتی که دردی را احساس کردید، باید سریعا به دندانپزشک مراجعه کرده و نسبت به رفع و درمان آن اقدام‌ نمایید. افراد غیر متخصص نمی‌توانند دردهای دندان شما را عیب یابی کنند. بیشتر دردها و نشانه‌های دندان درد، منجر به پرکردن دندان می‌گردد‌. موارد زیر، لیستی از دردها و نشانه‌‌های مهمی هستند که شما را نسبت به نیازتان به پرکردن دندان آگاه می‌سازند.

 • حساسیت و درد
 • دندان درد مداوم
 • بوی بد دهان
 • دیده شدن حفره و سوراخ روی دندان
 • خالی شدن دندان‌های پرشده
 پر کردن دندان

پر کردن دندان

نحوه مراقبت از دندان پر شده

بعد از این‌که دندان خود را پر کرده‌اید، دندانپزشک به شما توصیه می‌کند که تا نزدیک به یک ساعت، غذایی میل نکنید. استفاده از نوشیدنی‌های رنگی یا حاوی رنگ خوراکی امکان دارد که روی مواد پرکننده شما لکه ایجاد نماید یا این‌که رنگ‌پذیری صورت گیرد. به همین علت بوده که خوردن غذا تا چند ساعت بعد از درمان منع گردید. اقدامات زیر را نیز بهتر است در جهت مراقبت از دندان پرشده خود انجام دهید.

 • مسواک زدن و استفاده از نخ دندان‌ خود را به شکل منظم و روزانه فراموش نکنید.
 • در مصرف قند، شکر و هر شیرینی دیگری تعادل را رعایت کنید.
 • غذاهای سفت و سخت را هرگز امتحان نکنید.
 • کافی است نکات مرتبط با بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید تا سلامت دندان‌های طبیعی و دندان‌های پرشده شما تضمین شود.

سخن پایانی

پرکردن دندان را می‌توان فرآیند بسیاری رایج و پرتقاضا در دنیا در میان سایر خدمات دندانپزشکی دانست. هنگامی‌که دندان با پوسیدگی مواجه می‌گردد، راهکار رایجی که دندانپزشک برای رهایی از دردهای ناشی از آن به شما توصیه خواهد کرد، پرکردن است. پرکردن دندان با مواد مختلفی انجام می‌گیرد که هر یک از آن‌ها ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را دارند. این پروسه نسبت به دیگر اقدامات دندانپزشکی به زمان کمتری نیاز خواهد داشت و مراحل مختلفی را شامل می‌شود.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code