تفاوت بین ونیر دندان و روکش دندان

گاهی اوقات پیش می‌آید که فرد برای تغییر در فرم دندان‌های خود به دندانپزشکی مراجعه کند و برای ایجاد زیبایی در فرم صورت خود از خدمات زیبایی دندانپزشکی استفاده نماید. در این صورت دلیل مراجعه آن فرد بیماری‌های دندان نیست و صرفاً برای زیبایی دست به انجام چنین  عملی زده است. ونیر دندان و روکش دندان نیز در شمار خدمات زیبایی و ترمیمی قرار دارند که ما در این مقاله قصد داریم تا تفاوت بین ونیر دندان و روکش دندان را برای شما توضیح دهیم تا شما با آگاهی بالا دست به انجام چنین خدمات دندانپزشکی برای دندان‌های خود اقدام کنید.

ونیر یا روکش دندان

ونیر دندان و روکش دندان در شمار روش‌های زیبایی و ترمیمی برای دندان‌ها قرار گرفته‌اند و هر کدام از این دو روش باعث بهبود بخشیدن به عملکرد دندان‌ها و زیبایی بیشتر آنها خواهند شد؛ اما فردی که به دنبال انجام خدمات زیبایی بر روی دندان‌های خود است با این سوال مواجه می‌شود که تفاوت بین ونیر دندان و روکش دندان چیست و برای پاسخ به سوال این افراد باید گفت که ونیر دندان تنها یک پوشش بر روی سطح بیرونی دندان شما خواهد بود و روکش دندان کل دندان را پوشش می‌دهد و با هدف های متفاوتی مورد استفاده قرار میگیرند.

 به دلیل هزینه‌های بالا برای انجام خدمات زیبایی و ترمیمی بر روی دندان شما باید ابتدا با خدمات آشنا شوید و سپس برای انجام آن با مشورت متخصص تصمیم بگیرید تا به طور اشتباه خدمات دندانپزشکی را انتخاب نکنید و آن روشی که با ساختار دندان شما و مشکلات دندان های شما سازگاری بیشتری دارد را برگزینید.

حال می‌خواهیم شما را بیشتر با تفاوت بین ونیر دندان و روکش دندان آشنا کنیم. ونیر دندان به صورت یک پوسته بسیار نازک است که با رنگ دندان مطابقت دارد و آن را بر سطح بیرونی دندان شما متصل می‌کنند. اتصال ونیر برای دندان باعث می‌شود که مشکلات ظاهری دندان شما پوشیده شوند و لبخندی زیبا را به شما هدیه خواهد داد. ونیر کامپوزیت و ونیر پرسلن جزء رایج‌ترین روش ها برای زیبایی دندان‌های شما و ایجاد لبخند دلنشین و حس خوب برای شما است. اگر ونیر دندان از جنس پرسلن ساخته شده باشد نام دیگر آن ونیر لمینت خواهد بود که امروزه این نام در بین مردم بسیار شناخته شده است.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آیا نوشیدنی های گاز دار باعث ایجاد پوسیدگی و سوراخ در دندان ها می شوند؟

اما روکش دندان روی سطح کامل دندان گذاشته می‌شود و طی دو مرحله قالب‌گیری از دندان تراشیده شده، توسط چسب روی دندان فیکس می‌شود. دندانپزشک در این روش بخشی از مینای دندان را توسط ابزار می‌تراشد و پوسیدگی‌های آن را بر می‌دارد و سپس روکش قالب‌گیری شده را روی دندان کار می‌گذارد. تفاوت بین ونیر دندان و روکش دندان در این است که ونیر تنها جنبه زیبایی دارد اما روکش دندان هم جنبه زیبایی و هم جنبه ترمیمی خواهد داشت. جنس استفاده شده برای ساخت روکش دندان معمولاً از طلا یا فلزات ارزان‌ قیمت یا سرامیک و ترکیبی از فلز و سرامیک خواهد بود.

تفاوت ونیر دندان و روکش دندان

تفاوت ونیر دندان و روکش دندان

منظور از کامپوزیت ونیر چیست؟

یکی از بهترین روش‌ها برای اصلاح طرح لبخند، کامپوزیت ونیر است که می‌توانید بسیاری از مشکلات و نواقص دندانی بپوشاند. این نواقص ممکن است شکستگی دندان طی حوادث و اتفاقات روزانه و یا ترک‌های سطحی دندان یا حتی فاصله‌ای میان دندان‌ها و همچنین اصلاح رنگ و بد فرمی دندان باشد. کامپوزیت ونیر از نظر عملکرد مشابه با لمینت‌های دندانی است و تفاوت آن تنها در کیفیت خواهد بود. کامپوزیت‌های دندانی برای مشکلات پیش آمده سطحی بر روی دندان قابل استفاده است و به راحتی می‌توان با استفاده از این روش ظاهر دندان‌های خود را تغییر داد و لبخندی زیبا را به فرد هدیه داد.

استحکام کامپوزیت ونیر نسبت به لمینت کمتر است و در نتیجه هزینه آن هم به نسبت پایین‌تر خواهد بود؛ اما این به این معنی نیست که از کیفیت نامناسب برخوردار باشد. در صورتی که بتوانید بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نمایید و در روز دو بار مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید می‌توانید عملکرد کامپوزیت ونیر را بهبود بخشید و برای مدت طولانی‌تری از آن بهره ببرید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ونیر دندان چیست؟

درمان ونیر کامپوزیت مخصوص چه افرادی است؟

سوالی که در اینجا برای اکثر مراجعه کنندگان به دندانپزشکی پیش می‌آید این است که درمان ونیر کامپوزیت مخصوص چه افرادی است و آیا برای همه افراد مناسب خواهد بود. این تنها دندانپزشک است که می‌تواند بعد از مشاوره و معاینه کامل دندان‌ها به شما پاسخ این سوال را بدهد و بگوید که بهترین روش برای خلق لبخند زیبای شما کدام است. کامپوزیت ونیر بیشتر برای افرادی که دندان‌های زرد یا تیره رنگ دارند مناسب خواهد بود زیرا می‌تواند با تغییر رنگ دندان‌ها و پوشش دهی مناسب به لبخند شما ظاهر بهتری بدهد؛ همچنین بد فرمی های جزئی ظاهری دندان ها را نیز به کمک این روش میتوان پوشش داد.

از جمله افراد دیگری که از کامپوزیت ونیر می‌توانند استفاده کنند کسانی هستند که فاصله اندکی بین دندان های آنها وجود دارد و بر ظاهر دندان‌های آن‌ها تاثیر نامناسبی گذاشته و اعتماد به نفس آن‌ها را کاهش داده؛ بنابراین با استفاده از کامپوزیت دندان می‌توانند این مشکل را برطرف کنند و ظاهری مرتب‌تر به دندان‌هایشان بدهند.

تفاوت ونیر دندان و روکش دندان

تفاوت ونیر دندان و روکش دندان

آشنایی با روکش ‌های دندانی

برای آشنایی با روکش‌های دندان باید گفت که روکش‌های دندانی انواع مختلفی دارند و دندانپزشک می‌تواند بر اساس مهارت خود و در نظر گرفتن نیاز بیمار، یکی از انواع رایج روکش دندان را استفاده کند. از جمله مواد مورد استفاده در روکش دندان می‌توان به پرسلن، سرامیک، زیرکونیا، رزین کامپوزیت یا ترکیبی از چند ماده اشاره نمود. روکش‌های دندان مانند یک کلاهک بر روی دندان‌های آسیب دیده قرار می‌گیرد که این دندان‌ها معمولاً در انتهای دهان و دندان‌های آسیاب هستند که کم‌تر دیده می‌شوند اما کسانی که بر اثر خمیازه کشیدن و یا خندیدن دهانشان خیلی باز می‌شود یا دندان‌هایی که پر شده است قابل دید هستند می‌توانند از روکش دندان استفاده نمایند. روکش دندان باعث افزایش استحکام دندان آسیب دیده بیمار شده و همچنین زیبایی بیشتری به ان میبخشد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  طریقه صحیح خوابیدن پس از کشیدن دندان عقل

اگر مراجعه کننده فرصت کمتری برای درمان داشته باشد باید از روشهای دندانپزشکی دیجیتال استفاده کند که در کمترین زمان مشکل او را رافع می‌کند زیرا در روش سنتی مدت زمانی که برای نسب روکش دندان صرف می‌شود طولانی است و گاهاً بیمار دو تا سه بار باید به مطب دندانپزشکی مراجعه کند. یکی از مزایای روکش دندان این است که حالت طبیعی دارد و هیچ تاثیری بر روی لبخند نمی‌گذارد.

پرسش‌های متداول

  1. آیا ونیر کامپوزیت برای ترمیم دندان ها با اندازه نا مناسب نیز قابل استفاده است؟

بله، با کمک کامپوزیت می‌توان این مشکات ظاهری را برطرف کرد زیرا ماده به کار رفته در کامپوزیت به خوبی فرم می‌گیرد و با استفاده از این قابلیت می‌توان فرم دندان ها را اصلاح کرد.

  1. آیا ونیر کامپوزیت برای دندان‌های شکسته یا ترک خورده مناسب است؟

بله، به کمک کامپوزیت دندان میتوان ددان هایی که دارای لب پریدگی، ترک جزئی و مشکلات ظاهری هستند را بهبود و لبخند زیبا را بازسازی کرد.

تفاوت ونیر دندان و روکش دندان

تفاوت ونیر دندان و روکش دندان

کلام آخر

روش‌های مختلفی جهت زیباسازی و ترمیم دندان‌ها وجود دارد که هر کدام از آن‌ها بنا به تشخیص دندانپزشک و سلیقه شما انتخاب می‌شوند. دو روش معروفی که عموم افراد از آن‌ها استفاده می‌کنند ونیر کامپوزیت و روکش دندان هستند. اغلب افراد برای انتخاب این دو روش دچار سردرگمی می‌شوند که با توجه به تفاوت بین ونیر دندان و روکش دندان می‌توانند انتخابی مناسب داشته باشند. تفاوت اصلی بین این دو روش این است که ونیر دندان بیشتر جنبه زیبایی داشته و روکش دندان ترمیمی است.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code