چگونه زردی دندان ها را با روش های خانگی از بین ببریم؟

تغییر رنگ دندان ها معمولا به مرور زمان و آهسته اتفاق می افتد. ممکن است نتوانیم رنگ زرد دندان ها را به طور کامل از بین ببریم. با افزایش سن، دندان ها به تدریج زرد و تیره تر می شوند. در واقع، بخش خارجی مینای دندان (enamel) از بین می رود و عاج زرد رنگ (dentin) که زیر لایه مینا قرار دارد، نمایان می شود. عاج دندان، لایه ای از بافت کلسیفیه شده در زیر مینا است.

اگر به دنبال سفید تر کردن دندان هایتان هستید، چندین روش وجود دارد. اگر از کیت های سفید کننده دندان خانگی استفاده می کنید، لطفا مراقب باشید و با دقت این کار را انجام دهید؛ چراکه در صورت استفاده نادرست، امکان آسیب رسیدن به دندان ها وجود دارد. ممکن است بخش زیادی از مینای دندان ها از بین برود، دندان ها بیش از حد حساس شوند و یا در دندان ها سوراخ ایجاد شود.

درمان خانگی زردی دندان

درمان خانگی زردی دندان

درمان دندان های زرد

در این بخش، به 7 روش طبیعی برای از بین بردن زردی دندان ها می پردازیم. بهتر است چند روش را انتخاب کنید و در طول هفته آن ها را انجام دهید. البته باید توجه داشته باشید که برخی از روش های زیر، هنوز اساس علمی ندارند و تنها بر اساس تجربه به دست آمده اند. بنابراین، قبل از انجام این روش ها بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید.

1.      مسواک زدن دندان ها

اولین کاری که باید انجام بدهید این است که تعداد دفعات بیشتری مسواک بزنید. نحوه مسواک زدن نیز بسیار مهم است. پس از هر وعده غذایی، دندان های خود را مسواک بزنید. پس از خوردن یا آشامیدن مواد اسیدی، باید به دقت بیشتری مسواک بزنید و نکاتی را رعایت کنید. برای مثال، بهتر است بلافاصله پس از مصرف مواد غذایی اسیدی، مسواک نزنید. ممکن است مینای دندان ها فرسایش پیدا کند و آسیب ببیند.

حداقل دو بار در روز، هر بار برای دو دقیقه، دندان های خود را با مسواک تمیز کنید. باید تمام فرورفتگی و برآمدگی های دندان را خوب پاک کنید. مسواک را به صورت دورانی حرکت دهید تا به لثه ها آسیبی وارد نشود. مسواک را روی تمام سطوح قابل دسترس دندان ها بکشید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  تفاوت بین پلاک و تارتار چیست؟

تحقیقات نشان داده اند که استفاده از خمیردندان های سفید کننده می تواند موثر باشد. خمیر دندان های سفید کننده حاوی ذراتی هستند که روی سطوح دندان ها سایش ایجاد می کنند. البته، سایشی که ایجاد می شود به حدی است که به دندان ها آسیبی وارد نشود. ممکن است استفاده از مسواک برقی، در از بین بردن لکه های سطحی موثر تر واقع شود.

2.      جوش شیرین و هیدروژن پراکسید

خمیر حاصل از ترکیب جوش شیرین با هیدروژن پراکسید، می تواند پلاک و باکتری هایی را که در دهان تجمع پیدا کرده اند، از بین ببرد. 1 قاشق غذا خوری جوش شیرین را با 2 قاشق غذا خوری هیدروژن پراکسید ترکیب کنید تا حالت خمیر پیدا کند. این خمیر را روی دندان هایتان قرار دهید و سپس دهان خود را به خوبی با آب شست و شو دهید. همچنین، می توانید از ترکیب جوش شیرین با آب استفاده کنید. طبق نتایج تحقیقی که در سال 2012 صورت گرفت، افرادی که از خمیر دندان های حاوی جوش شیرین و هیدروژن پراکساید استفاده می کردند، پس از گذشت 6 هفته دندان های سفید تری داشتند. البته بهتر است قبل از استفاده از خمیر خانگی یا خمیر دندان های حاوی این دو ماده، با دندانپزشک خود مشورت کنید تا مبادا به دندان هایتان آسیبی وارد شود.

3.      روغن نارگیل

می توان از روغن نارگیل، برای از بین بردن پلاک دندانی و باکتری ها و همچنین سفید تر کردن دندان ها کمک گرفت. توجه داشته باشید که باید از روغن نارگیل باکیفیت و ارگانیک استفاده نمایید. یک یا دو قاشق چایخوری از روغن نارگیل را برای 10 تا 30 دقیقه در دهان خود بگردانید. نباید روغن را قورت بدهید و یا بگذارید که به پشت حلق شما برسد. سپس، دهان خود را با آب به خوبی شست و شو دهید. درنهایت، با مسواک دندان ها را تمیز کنید.

4.      سرکه سیب

می توان از مقادیر بسیار کم سرکه سیب برای سفید کردن دندان ها استفاده کرد. 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب را با نیم لیوان آب مخلوط کنید و این محلول را برای 30 ثانیه در دهان خود بگردانید. سپس، دهان خود را با آب به خوبی شست و شو دهید. در نهایت، با مسواک روی دندان ها را تمیز کنید.

البته، از آنجایی که سرکه سیب ممکن است به دندان ها آسیب برساند، قبل از انجام این روش، با دندانپزشک خود مشورت کنید. به علاوه، نباید برای مدت طولانی از این محلول استفاده کنید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  اهمیت معاینه و چکاپ منظم دندانپزشکی

5.      پوست لیمو، پرتقال و موز

برخی از افراد باور دارند که مالیدن پوست لیمو، پرتقال یا موز روی دندان ها، می تواند آن ها را سفید تر کند. در واقع، ماده ای در پوست این میوه ها وجود دارد (دی-لیمونن و اسید سیتریک) که ممکن است در سفید کردن دندان ها موثر باشد. برای دو دقیقه، پوست میوه را به آرامی روی دندان ها حرکت دهید. پس از 2 دقیقه، دهان خود را با آب بشویید و مسواک بزنید. هنوز شواهد عملی مبنی بر این که پوست برخی میوه ها می توانند دندان ها را سفید کنند، وجود ندارد. برای اثبات خاصیت سفید کنندگی پوست موز، پرتقال و لیمو، نیاز است تحقیقات بیشتری انجام شود.

هنگام انجام این روش، مراقب باشید. زیرا میوه ها اسیدی هستند و ممکن است به مینای دندان ها آسیب برسانند. اگر احساس کردید که دندان هایتان حساس شده اند، استفاده از این روش را متوقف کنید.

درمان خانگی زردی دندان

درمان خانگی زردی دندان

6.      ذغال فعال

می توانید برای از بین بردن لکه های روی دندان ها از ذغال فعال استفاده کنید. ذغال فعال به علت قابلیت جذب بالایی که دارد، می تواند رنگدانه ها و لکه های دندان را از بین ببرد. همچنین، باکتری ها و توکسین های موجود در دهان را نابود می کند. خمیر دندان های حاوی ذغال فعال، ساخته شده اند و ادعا دارند که می توانند دندان ها را سفید کنند.

در خانه، یک کپسول ذغال فعال را باز کنید و محتویات آن را روی مسواک بریزید. به آرامی دندان های خود را مسواک بزنید. پس از 2 دقیقه، دهان خود را به خوبی با آب شست و شو دهید. نباید خیلی محکم مسواک بزنید و با حرکات خشن مسواک را روی دندان ها حرکت دهید. اگر می خواهید کمی محطاطانه تر عمل کنید، محتویات کپسول را مستقیما روی دندان ها قرار دهید و دو دقیقه صبر کنید. سپس دهان خود را بشویید.

همچنین، می توانید ذغال فعال را با مقداری آب ترکیب کنید. محلول به دست آمده را به مدت دو دقیقه در دهان بگردانید. سپس، دهان خود را با آب بشویید. تحقیقات عملی، هنوز خاصیت سفید کنندگی ذغال فعال را به طور کامل اثبات نکرده اند. اما تجربیات نشان می دهد که استفاده از خمیردندان حاوی ذغال به مدت 4 ماه، می تواند باعث سفید شدن دندان ها شود.

البته، قبل از انجام این روش با دندانپزشک خود مشورت کنید. ذغال فعال ممکن است باعث سایش بیش از حد مینای دندان ها شود و به ساختار دندان ها آسیب برساند. در واقع، در صورت استفاده نادرست از ذغال فعال، ممکن است نتیجه عکس بدهد و دندان ها زرد تر شوند. زمانی که مینای دندان دچار فرسایش می شود، عاج که لایه زیرین مینا است به تدریج نمایان می شود. عاج دندان، زرد رنگ به نظر می آید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  پلاک دندانی چیست؟

7.      از میوه ها و سبزیجاتی که درصد آب بالایی دارند، استفاده کنید

گفته شده که خوردن میوه و سبزیجات خامی که درصد آب بالایی دارند، می تواند در سلامت دندان ها موثر باشد. میزان بالای آب این مواد غذایی، باعث از بین رفتن پلاک از روی دندان ها و لثه های می شود. همچنین، باکتری هایی که به زردی دندان ها منجر می شوند، از بین می روند. جویدن میوه ها و سبزیجات سبب افزایش تولید بزاق دهان می شود. در نتیجه، ذرات مواد غذایی که بین دندان ها گیر کرده اند، پاک می شوند.

با اینکه داشتن رژیم غذایی سرشار از سبزیجات و میوه می تواند به سلامت عمومی بدن شما کمک کند، هنوز شواهد علمی مبنی بر تاثیر این مواد غذایی بر دندان ها وجود ندارد. البته، می توان با صراحت گفت که کمبود ویتامین سی می تواند باعث افزایش احتمال ابتلا به بیماری لثه شود. بنابراین حتی اگر میوه و سبزیجات بر سفیدی دندان ها تاثیری نداشته باشند، باعث حفظ سلامت دندان ها و لثه می شوند.

علت زردی دندان ها چیست؟

فاکتور های متعددی در زردی دندان ها نقش دارند. موارد زیر می توانند منجر به زرد شدن دندان ها شوند:

  • برخی غذا ها و نوشیدنی ها مانند بلوبری، شراب قرمز، قهوه یا چای
  • وجود شکر و کربوهیدرات ها در رژیم غذایی به میزان زیاد
  • سیگار کشیدن یا جویدن تنباکو
  • اثرات جانبی برخی دارو ها و دهانشویه ها
  • افزایش سن
  • ژنتیک
  • ضربه فیزیکی به دهان
  • مصرف بیش از حد فلوراید
  • عدم حفظ بهداشت دهان و دندان
  • خشکی دهان مزمن یا عدم ترشح بزاق کافی

کلام آخر

همانطور که گفته شد، مراقبت های خانگی متعددی برای سفید تر کردن دندان ها وجود دارد. اما، باید مراقب باشید به مینای دندان ها و لثه آسیبی وارد نشود. انجام نادرست این روش ها به حساس شدن دندان ها و پوسیدگی و سوراخ شدن دندان ها مینجامد. بهترین روش برای سفید تر کردن دندان ها، رعایت بهداشت دهان و دندان و مراجعه منظم به دندانپزشک است.

اگر با انجام روش های گفته شده، باز هم نتیجه دلخواه را دریافت نکردید، دندانپزشک می تواند شما را راهنمایی کند. ممکن است نیاز باشد که دندان هایتان به صورت تخصصی توسط خود دندانپزشک سفید شوند.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code