درمان مجدد ریشه یا عصب ‌کشی مجدد چیست؟

شاید واژه درمان مجدد ریشه یا عصب کشی برای شما ناآشنا باشد و از خود بپرسید که مگر یک فرد چند مرتبه عصب کشی انجام می‌دهد؟ در واقع در اغلب مواقع می‌توان این روش درمانی را یک پروسه موفقیت‌آمیز دانست؛ اما گاهی پیش می‌آید که این پروسه با شکست مواجه شود. در این شرایط شخص باید برای انجام درمان مجدد ریشه اقدام نماید. این درمان، یک درمان پیچیده در حوزه دندانپزشکی به شمار می‌رود؛ اما با این حال می‌تواند کارساز باشد.

به چه علت درمان مجدد ریشه انجام می‌ شود؟

در درمان ریشه دندان یا عصب کشی دندان، ریشه دندان بیرون آورده و محفظه پاکسازی می‌گردد؛ سپس به فضای کانال تراپی فرم داده شده و در نهایت فضای موجود را پر می‌نمایند تا باکتری‌ها به این محل راه پیدا نکنند. در واقع درمان ریشه به این منظور انجام می‌گیرد که دندان بدون داشتن اعصاب زنده در دهان باقی بماند. با انجام درمان ریشه شما دردی را در زمان جویدن غذا متحمل نخواهید شد و همچنین از امتیاز داشتن دندان‌های طبیعی و یک لبخند زیبا بهره‌مند خواهید بود. درمان ریشه به احتمال بسیار زیاد با موفقیت انجام همراه است؛ اما گاهی مشاهده می‌کنیم که این درمان به علل متعددی با شکست مواجه شده و مجبور به درمان مجدد ریشه هستیم. از جمله دلایل شکست درمان ریشه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. آناتومی پیچیده کانال ریشه

بعضی از کانال‌ها امکان دارد که دارای شکل‌ها و مدل‌های خاص و متفاوتی باشند و دندانپزشک نتواند آن‌ها را در جلسات اولیه تشخیص دهد. همین مسئله سبب می‌شود که باکتری در کانال باریک، منحنی یا پیچیده ریشه دندان باقی بماند. این مسئله با گذر زمان مشکل ساز شده و فرد با گذر زمان احساس دندان درد خواهد داشت.

عصب ‌کشی مجدد

عصب ‌کشی مجدد

  1. تاخیر در قرار دادن روکش

پس از انجام درمان ریشه می‌بایست بعد از گذشت مدت زمان معقولی روکش دندان قرار داده شود. در صورتی که عصب کشی انجام گیرد و مدت زمان زیادی بگذرد تا روکش دندان گذاشته شود؛ شرایط برای حمله باکتری‌ها به دندان آسیب‌پذیر فراهم آمده و عفونت ایجاد خواهد شد.

  1. آلودگی بزاق
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  علائم و نشانه ‌های عفونت دندانی

به هنگام درمان ریشه امکان دارد که پروسه پر کردن دندان به خوبی انجام نشود و همین امر سبب گردد که آلودگی بزاق به درون دندان آسیب‌پذیر راه پیدا کند.

  1. پوسیدگی جدید

در شرایطی که پوسیدگی جدیدی در حوالی دندان عصب کشی شده پدیدار شود، امکان دارد باکتری‌ها به کانال ریشه دندان راه پیدا کنند. در این صورت عفونت جدیدی در دندان شکل می‌گیرد.

عصب ‌کشی مجدد

عصب ‌کشی مجدد

  1. مشکل در ترمیم

باید هر چند مدت یک‌بار به دندانپزشک مراجعه کنید و چکاپ‌های لازم را انجام دهید تا آسیبی به روکش یا ماده پرکننده دندان وارد نشود. در صورتی که شاهد لق شدگی یا ترک خوردگی روکش بوده‌اید، باید برای درمان و ترمیم آن اقدام نمایید. در غیر این صورت باکتری‌ها به درون دندان راه یافته و عفونت جدیدی پدیدار خواهد شد.

  1. آسیب دندان

روی تاج دندانی که درمان روی آن انجام گرفته، امکان دارد که متوجه ترک یا شکستگی شوید. در این شرایط، ممکن است که باکتری‌ها به لایه‌های درونی راه پیدا کنند و آلودگی آن‌ها را به دنبال داشته باشند.

آشنایی با مراحل عصب‌ کشی مجدد دندان

برای انجام عصب کشی مجدد دندان می‌بایست به متخصصی در زمینه عصب کشی مراجعه نمایید. دندانپزشک متخصص در ابتدا دندان‌های شما را معاینه می‌کند و پس از آن شما را با راه‌های درمان ریشه دندان آشنا می‌سازد. در شرایطی که تشخیص بر این باشد که انجام عصب کشی مجدد دندان برای شما الزامی است، دندانپزشک اقدام به باز کردن ریشه دندان خواهد کرد تا مواد پرکننده کانال ریشه دندان در دسترس او قرار گیرند. در اغلب موارد برداشت مواد ترمیمی الزامی بوده تا بتوان به کانال‌های ریشه دسترسی داشت.

عصب ‌کشی مجدد

عصب ‌کشی مجدد

بعد از این‌که مواد پرکننده کانال ریشه برداشته شوند، دندانپزشک اقدام به پاکسازی کانال‌ها می‌کند. همچنین با کمک بزرگ‌نمایی و نور، درون دندان‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد. در صورت مشاهده هر کانال اضافی یا آناتومی غیرمعمولی، اقدامات لازم برای درمان صورت خواهد گرفت. بعد از این‌که کانال‌ها پاکسازی شدند، دندانپزشک اقدام به پر کردن دندان‌ها می‌نماید.

در شرایطی که به شکلی غیرطبیعی باریک و مسدود شدن کانال‌ها انجام گرفته باشد، امکان دارد که مجبور به انجام جراحی ریشه شوید. در طول پروسه این جراحی، یک برش ایجاد می‌گردد تا متخصص بتواند انتهای دیگر ریشه را نیز پر کند. بعد از این‌که عصب کشی مجدد شما به پایان رسید، بهتر است که در فرصتی مناسب مراجعه‌ای به دندانپزشک داشته باشید تا دندان مجددا عصب کشی شده شما را روکش کند. با داشتن یک روکش جدید می‌توان از دندان خود محافظت کرد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  خونریزی لثه به چه علت رخ می دهد و درمان آن چیست؟

پس از عصب‌ کشی مجدد دندان چه مراقبت ‌هایی باید داشته باشیم؟

پس از این‌که عصب کشی مجدد دندان صورت گرفت، فرد باید به نکات مراقبتی توجه داشته باشد. فرد پس از انجام این درمان، امکان دارد که به مدت چند روز احساس درد، ناراحتی و حساسیت داشته باشید. ترجیحا به هنگام خوردن غذا از دندان آسیب دیده استفاده نکنید و عمل گاز زدن و جویدن را انجام ندهید. برای این‌که علائم و نشانه‌های شما تسکین یابند؛ دندانپزشک برای شما داروهای ضدالتهابی استروئیدی همچون ایبوپروفن یا آسپرین را تجویز می‌کند.

همچنین شست‌و‌شوی دهان به مدت سه یا چهار بار در روز با مخلوط آب گرم و نمک توصیه می‌گردد. برای این‌که از دندان خود در مقابل باکتری‌ها محافظت نمایید، باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. در جهت مراقبت هرچه بیشتر از دندان‌ها، نکات زیر را نیز به خاطر بسپارید.

  • مسواک زدن با خمیر دندان دارای فلوراید الزامی است. این کار دو دقیقه زمان می‌برد و دو بار در روز باید انجام گیرد.
  • نخ دندان کشیدن به صورت روزانه الزامی خواهد بود و استفاده از دهانشویه در جهت رعایت بهداشت دهان و دندان می‌تواند مفید واقع شود.
  • بهتر است که دو مرتبه در سال به دندانپزشک مراجعه نمایید.
عصب ‌کشی مجدد

عصب ‌کشی مجدد

هزینه عصب ‌کشی مجدد دندان

هزینه عصب کشی مجدد دندان در واقع به میزان پیچیدگی و زمان درمان دارد. دندان‌هایی همچون دندان‌های پشتی (پرمولر و مولر) هزینه بیشتری خواهند داشت؛ چراکه این دندان‌ها دارای عصب‌های بسیاری هستند. همین امر سبب می‌گردد که پروسه درمان طولانی‌تر شود. علی‌الخصوص زمانی ‌که این دندان‌ها دارای کانال‌های اضافی یا غیرعادی باشند.

علاوه‌بر این موارد، امکان دارد که دندانپزشک برای رسیدن مجدد به کانال ریشه مجبور شود که مواد ترمیمی و پرکننده را بردارد. به همین علت می‌توان گفت که برای انجام عصب کشی مجدد در مقایسه با عصب کشی اولیه فرد هزینه بیشتری را باید بپردازد. اگرچه که امکان دارد بیمه قسمتی از هزینه‌ها یا همه آن را متقبل شود؛ اما براساس بعضی قوانین، بیمه تنها می‌تواند هزینه‌های یک درمان یا در یک بازه زمانی خاص را تقبل کند. پیش از این‌که برای درمان ریشه مجدد اقدامی انجام دهید، بهتر است که این مسئله را با شرکت بیمه و دندانپزشک خود در میان بگذارید.

برای عصب کشی مجدد دندان امکان دارد که پروسه سخت‌تر و چالش‌برانگیزتری را در پیش داشته باشید. اغلب شیوه‌های نوین درمان ریشه به کمک میکروسکوپ صورت می‌گیرند تا دندانپزشک از درستی کار اطمینان حاصل کند. همچنین میزان مهارت و تجربه دندانپزشک بر میزان هزینه پرداختی اثرگذار است.

عصب ‌کشی مجدد

عصب ‌کشی مجدد

سوالات متداول

1.     درمان مجدد ریشه دندان چقدر زمان می‌برد؟

در اصل نود دقیقه زمان لازم است تا درمان مجدد ریشه انجام شود. البته مدت زمان این پروسه به شرایط خاص شما نیز بستگی داشته و براساس آن امکان دارد که پروسه طولانی‌تر یا کوتاه‌تری را در پیش داشته باشید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  جرم گیری دندان ها

2.     آیا عصب کشی مجدد ریشه فایده‌ای دارد؟

درمان مجدد ریشه به وضعیت جسمانی شما بستگی دارد و احتمال موفقیت در آن بسیار زیاد خواهد بود. برای انجام درمان ریشه حتما به یک متخصص اندودنتیست ماهر و باتجربه مراجعه کنید.

3.     شکست عصب کشی دندان چه نشانه‌هایی دارد؟

داشتن احساس درد را می‌توان یکی از نشانه‌های شایع درمان ریشه دندان دانست. فرد به هنگام غذا خوردن یا گاز زدن متوجه این درد خواهد شد یا امکان دارد که به شکل یک درد ادامه‌دار، بروز پیدا کند. همچنین ممکن است متوجه تورم و حساسیت شوید.

4.     آیا بعد از درمان مجدد ریشه باید از روکش جدید استفاده کنیم؟

خیر؛ هنگامی‌که درمان مجدد ریشه انجام می‌گیرد، جداسازی روکش از دندان انجام نخواهد شد. در اغلب موارد، دندانپزشک بدون این‌که روکش دندان را بردارد، اقدام به درمان مجدد ریشه دندان می‌کند. اگر روکش جدید لازم باشد یا روکش قدیمی به ترمیم نیاز داشته باشد، دندانپزشک به شما اطلاع خواهد داد.

5.     آیا درمان مجدد ریشه درد دارد؟

در طول پروسه درمان شما متوجه هیچ دردی نخواهید شد؛ چراکه دندانپزشک بی‌حسی موضعی به شما تزریق می‌کند؛ اما امکان دارد که پس از گذشت دو تا سه روز متوجه درد خفیفی شوید.

سخن پایانی

دندانی که درمان عصب کشی روی آن انجام شده است، می‌تواند از دوام و ماندگاری بالایی برخوردار باشد. مخصوصا در شرایطی که پس از عصب کشی فرد به صورت منظم برای انجام ترمیم اقدام نماید. در بعضی از مواقع امکان دارد که بهبودی دندان پس از انجام عصب کشی نیز صورت نگیرد یا عفونت به سراغ دندان بیاید. البته این مسئله امکان داشته که ماه‌ها یا سال‌ها بعد از درمان اصلی متوجه فرد شود. این شرایط ممکن است درد و تورم لثه را به دنبال داشته باشد. گاهی نیز هیچ نشانه‌ای بروز پیدا نمی‌کند و تشخیص آن تنها با عکس‌برداری اشعه ایکس امکان‌پذیر خواهد بود. با انجام درمان مجدد ریشه می‌توان فرصتی دوباره را در اختیار دندان قرار داد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code