درمان لکه های سفید روی دندان ها

عوامل متعددی می توانند باعث ایجاد لکه های سفید بر روی دندان ها شوند؛ مانند فلوئوروز دندانی (dental fluorosis)، هیپوپلازی مینای دندان (enamel hypoplasia)، رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان و خوردن بیش از حد غذا های اسیدی و شیرین.

با اینکه افراد زیادی روی دندان های خود لکه های سفید دارند، معمولا از نظر پزشکی جای نگرانی نیست و لکه ها مشکلی را به وجود نمی آورند.

در این مقاله، به برخی از دلایل ایجاد لکه های سفید روی دندان ها و همچنین، 11 نکته برای درمان و پیشگیری از ایجاد آن ها می پردازیم.

دلایل ایجاد لکه ها و نقاط سفید روی دندان ها

همانطور که گفته شد، عوامل متعددی می توانند در ایجاد این لکه ها دخیل باشند. یکی از آن ها، فلوئوروز دندانی (dental fluorosis) است. افرادی که در زمان کودکی مقدار زیادی فلوراید مصرف کرده باشند، ممکن است به این عارضه دچار شوند. فلوئوروز دندانی معمولا بی خطر است و آسیبی به فرد نمی زند. این مشکل، قبل از این که دندان ها از لثه بیرون بیایند، به وجود می آید.

یکی دیگر از دلایل ایجاد لکه های سفید، هیپوپلازی مینای دندان (enamel hypoplasia) است. این عارضه زمانی پیش می آید که مینای دندان های فرد به درستی شکل نگیرد. همانند فلوئوروز، هیپوپلازی نیز تنها در دوران کودکی اتفاق می افتد. هیپوپلازی مینا می تواند احتمال پوسیدگی دندان ها را افزایش دهد.

از دیگر عوامل ایجاد کنند لکه های سفید روی دندان ها می توان به عدم رعایت بهداشت دهان و دندان اشاره کرد؛ مخصوصا زمانی که فرد از بریس های ارتودنسی استفاده می کند و یا غذا های اسیدی و شیرین زیادی می خورد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  مقایسه روکش PFM و روکش زیرکونیا

روش های درمانی

روش های درمانی متعددی برای از بین بردن لکه های سفید روی دندان ها وجود دارد. بسته به علت ایجاد لکه ها و وضعیت دندان های فرد، دندانپزشک روش مناسب را انتخاب می کند.

1.      میکروابریژن مینای دندان (enamel microabrasion)

در برخی افراد، برای از بین بردن نقاط و لکه های سفید روی دندان ها از این روش استفاده می شود. طی این پروسه، دندانپزشک مقدار بسیار کمی از مینای دندان ها را برمی دارد تا لکه های سفید روی دندان ها جلوه کمتری داشته باشند و کمتر دیده شوند. پس از این درمان تخصصی، بلیچینگ (teeth bleaching) انجام می شود تا رنگ دندان ها ظاهری یکدست تر پیدا کند.

درمان لکه سفید روی دندان

درمان لکه سفید روی دندان

2.      سفید کردن دندان ها یا بلیچینگ (bleaching)

سفید کردن یا بلیچینگ دندان ها باعث می شود لکه های سفید و دیگر نقاط روی دندان ها، کم رنگ تر به نظر برسند. انواع محصولات سفید کننده دندان ها مانند نوار ها یا خمیردندان های سفید کننده را می توان از داروخانه ها، بدون نسخه تهیه کرد. همچنین، می توان برای سفید کردن تخصصی دندان ها به دندانپزشک مراجعه کرد. دندانپزشک معمولا از محلول های سفید کننده قوی تری نسبت به آنچه در دسترس عموم است، استفاده می کند.

3.      ونیر دندان (dental veneer)

ونیر های دندان، پوشش های نازک و محافظی هستند که به سطح جلویی دندان ها چسبانده می شوند. ونیر ها می توانند لکه های سفید و دیگر عیب های دندان ها را بپوشانند. برای قرار دادن ونیر روی دندان ها، باید به دندانپزشک مراجعه کنید. از آن جایی که ونیر ها باید به صورت اختصاصی برای دندان های هر فرد ساخته شوند، باید هزینه زیادی بابت آن ها پرداخت.

4.      فلوراید تراپی موضعی

ممکن است دندانپزشک بر روی دندان های افرادی که دچار هیپوپلازی مینای دندان هستند، فلوراید قرار دهد. قراردادن فلوراید به صورت موضعی بر روی دندان ها، رشد و توسعه مینا را تقویت می کند. همچنین، از پوسیدگی دندان ها جلوگیری می کند.

درمان لکه سفید روی دندان

درمان لکه سفید روی دندان

5.      کامپوزیت رزین

در افرادی که هیپوپلازی مینای دندان دارند، دندانپزشک ممکن است روی دندان ها کامپوزیت رزین قرار دهد تا سوراخ ها و فرورفتگی های سطح دندان ها پر شود. کامپوزیت رزین با مینای دندان پیوند می خورد. این روش برای افرادی که روی دندان هایشان لکه های سفید زیاد و بزرگی دارند، مناسب نیست.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  روش های مختلف برای ترمیم یا جایگزینی دندان ها

نکات مربوط به پیشگیری

رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند از ایجاد لکه های سفید بر روی دندان ها، پوسیدگی، بیماری لثه و دیگر مشکلات، جلوگیری کند. توصیه می شود که روزی دو بار با خمیردندان حاوی فلوراید دندان ها خود را مسواک بزنید و هر روز از نخ دندان استفاده کنید.

در اکثر افراد، لکه های سفید تا قبل از 10 سالگی روی دندان ها تشکیل می شوند. البته، ممکن است در برخی افراد متفاوت باشد. بنابراین، بسیار مهم است که افراد فرزندان خود را به رعایت بهداشت دهان تشویق کنند. در این صورت، دندان ها سالم تر و قوی تر می شوند و احتمال ایجاد لکه ها کاهش می یابد.

با رعایت نکات زیر می توانید تا حد زیادی از ایجاد لکه های سفید روی دندان هایتان پیشگیری کنید:

6.      از آب بدون فلوراید استفاده نمایید

برای کودکانی که از شیر خشک تغذیه می کنند، بهتر است از آب بدون فلوراید استفاده شود. بدین ترتیب، از تجمع فلوراید اضافی در دندان هایشان جلوگیری می شود.

درمان لکه سفید روی دندان

درمان لکه سفید روی دندان

7.      استفاده از خمیردندان به مقدار کافی

برای مسواک زدن دندان های کودکان زیر 3 سال، باید به اندازه یک دانه برنج از خمیردندان استفاده شود. در کودکان بالای سه سال، باید به اندازه یک نخود خمیر دندان روی مسواک قرار بگیرد. کودکان معمولا در انتهای مسواک زدن، به طور کامل خمیردندان را به بیرون نمی ریزند. در نتیجه، استفاده از میزان کمتری خمیردندان می تواند رویارویی آن ها با فلوراید را کاهش دهد. بهتر است در زمانی که کودکان مسواک می زنند، والدین آن ها را تحت نظر داشته باشند تا مطمئن شوند همه نکات رعایت شده است.

8.      سنجش آب چاه

اگر برای آب آشامیدنی از آب چاه استفاده می کنید، بهتر است هر سال آب را مورد سنجش قرار دهید؛ مخصوصا اگر فرزندان شما کم سن هستند. میزان فلوراید موجود در آب چاه، در مکان های مختلف بسیار متفاوت است.

9.      مکمل های حاوی فلوراید

در مکان هایی که آب آشامیدنی، به اندازه کافی فلوراید ندارد، توصیه می شود که کودکان 6 ماهه تا 16 ساله، از مکمل های حاوی فلوراید استفاده نمایند. در غیر این صورت، احتمال پوسیدگی دندان ها افزایش می یابد. توجه داشته باشید که تنها زمانی باید از مکمل استفاده کنید که پزشک یا دندانپزشک آن را تجویز کرده باشد.

درمان لکه سفید روی دندان

درمان لکه سفید روی دندان

10.  کاهش مصرف غذا ها و نوشیدنی های اسیدی و قندی

برخی غذا ها و نوشیدنی ها، احتمال آسیب مینا و پوسیدگی دندان ها را افزایش می دهند؛ مخصوصا مواد غذایی اسیدی و قندی. برخی از این مواد غذایی عبارتند از:

  • آبمیوه مرکبات و میوه ها مانند آب لیمو، آب گریپ فروت و پرتقال
  • آبنبات های سفت
  • نوشابه ها و دیگر نوشیدنی های قندی و اسیدی مانند نوشیدنی های ورزشی
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  لکه های قهوه ای رنگ روی دندان ها

مصرف این مواد غذایی به میزان کم، هیچ مشکلی ندارد اما خوردن زیاد آن ها مشکلات متعددی را برای دندان ها به وجود می آورد؛ از جمله ایجاد لکه های سفید روی دندان ها. نوشیدن آب پس از مصرف این مواد غذایی می تواند کمک کننده باشد و بدین طریق، احتمال آسیب به دندان ها کاهش می یابد. همچنین، استفاده از نی در هنگام نوشیدن نوشیدنی های اسیدی و قندی، می تواند آسیب به دندان ها را کاهش بدهد.

11.  مراجعه به دندانپزشک

اگر به هر دلیلی، نگران سلامتی دندان های خود یا کودک تان هستید، می توانید به دندانپزشک خود مراجعه نمایید. ظاهر لکه های سفید روی دندان ها ممکن است خوشایند نباشد، اما این نقاط معمولا صدمه ای به همراه ندارند. البته، افرادی که دچار هیپوپلازی مینای دندان هستند، با احتمال بیشتری پوسیدگی دندان و دیگر مشکلات دندانی را تجربه می کنند.

اگر روی دندان های شما لکه های سفید وجود دارد و احساس می کنید که این نقاط در حال بزرگ شدن و گسترش هستند و یا باعث دندان درد شده اند، باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

دندانپزشک پس از بررسی سوابق شما، دندان هایتان را معاینه می کند و روش درمانی مناسب را به شما پیشنهاد می دهد.

کلام آخر

همانطور که گفته شد، لکه و نقاط سفید روی دندان ها معمولا نگران کننده نیستند و اگر فرد از ظاهر دندان هایش راضی نباشد، می تواند از پروسه های زیبایی کمک بگیرد. می توان از روش هایی مانند سفید کردن دندان ها و گذاشتن ونیر، برای همسان سازی رنگ دندان ها استفاده کرد.

اگر بر روی دندان های شما لکه و نقاط سفید وجود دارد، به دندانپزشک مراجعه کنید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code